Från tyst kafé till livlig kvarterskrog
En gång i tiden gjorde Tysta Mari skäl för sitt namn. Verksamheten grundades 1834 av Maria Christina Lindström som då hade en vision att starta Stockholms första damkafé. I början huserade man i hörnet av Jakobsgatan och Drottninggatan, och senare på Regeringsgatan där den södra delen av Gallerian ligger. Andreas Printz, driftschef på Tysta Mari, fyller på salladsbaren medan han reflekterar över den fascinerande historien.
– Namnet uppstod tack vare Lindströms lågmälda och diskreta sätt att sköta sitt kafé, berättar Andreas. Hennes lugn blev så allmänt känt att det spred sig utanför verksamhetens gränser. Tysta Mari har blivit omnämnt på olika sätt, bland annat i historieböcker om Stockholm.
En av böckerna som Andreas refererar till är Nya Stockholm från 1890, där det skrivs hur "Tysta Mari-kaféer" blev ett smeknamn för en kategori av restauranger där det varken serverades alkohol eller förekom vadslagning och spel. På dessa kaféer var det accepterat att kvinnor ”af socitetet” fick äta på dem, till skillnad från andra kaffehus på den tiden. Dessa kaféer ägdes dessutom ofta av kvinnor.
Andreas läser ett citat från boken:
– ”Stundom kommo damerna i stora sällskap, en hel skock av fruntimmersförmiddagsrumlare", som efter att ha mötts på Gustaf Adolfs torg sade till varandra: "Ska vi inte gå upp till Tysta Mari?"


Firade 50-årsjubileum förra året.
Sedan 1974 har Tysta Mari funnits i Östermalms Saluhall, med ett fokus på att servera svensk traditionell husmanskost. Idag är verksamheten en del av Melanders koncern.
– Vårt mål är att värna det svenska matarvet och traditioner, säger Andreas. Vi tycker det finns något vackert i matsalsarbete med alla detaljer som tillhör en restaurangklassiker. Som att rulla ut en välsorterad ostvagn till gästerna.
Just Tysta Maris rika ostsortiment är det inte många som känner till. Man erbjuder alla möjliga sorters ost, inte bara i butiken utan även på restaurangens meny.
– Sedan vill jag slå ett slag för vårt stora utbud av svensk dryck, fortsätter Andreas. Som vår småskaliga cider och att vi har svenskt brännvin i våra drinkar.
Landgången är ett av flaggskeppen.
Genom åren i Östermalmshallen har Tysta Mari utvecklats från en renodlad lunchrestaurang till att idag vara en klassisk kvarterskrog med generösa öppettider. Andreas räknar upp några av de mest omtyckta maträtterna.
– Vår stora salladsbar är extremt uppskattad av kunderna, berättar Andreas. Liksom våra klassiska husmansrätter som stekt strömming, köttbullar och fisksoppa. Men om jag ska nämna en smakupplevelse som du inte bör missa, då är det vår landgång med skagenröra, kallrökt och rimmad lax samt räkor. En smaksensation i svensk mattradition, gärna ackompanjerat med en kall snaps och pilsner.
